Čo by mal nový minister vnútra urobiť hneď prvý deň v úrade?

S úsmevom sledujem (aj keď veľa policajtov s plačom), kto všetko má po voľbách ambície byť ministrom vnútra. Strana OĽANO ponúka hneď troch globsekových “odborníkov”, dokonca sám Igor Matovič sa vyjadril, že aj on sám by to zvládol. V strane Sme rodina ašpirujú hneď dvaja a nezaostáva ani strana Za ľudí, kde o tento post má záujem Veronika Remišová. A už bolo v médiach avizované, že aj volebný líder Andrej Kiska by rád šéfoval rezortu vnútra. To, že má právoplatný rozsudok za pozemkový podvod predsa “nemôže” diskvalifikovať nového ministra vnútra. A dokonca ani aktuálne trestné stíhanie “nieje” dôvod na morálnu diskvalifikáciu. A všetky tie videá, ktoré sú dnes v médiach, sú len dielom neprajníkov, ktorí mu funkciu ministra vnútra len závidia…Vo všetkej skromnosti by som si aj napriek tomu dovolil dať do pozornosti budúcemu ministrovi vnútra, čo by mal urobiť hneď v prvý deň v úrade.

  1. Okamžite zrušiť nariadenie ministerky vnútra z decembra 2019 o zásadách kariérneho postupu príslušníkov PZ. Toto nariadenie koncepčne nerieši kariérny postup príslušníkov PZ. Jedinou úlohou a poslaním nariadenia je zafixovať statusquo v PZ riadiacimi pracovníkmi tak, aby sa na ich miesta nemohli dostať noví odborne a morálne zdatní policajti. Tzn. že ak nový minister bude mať naozaj úprimnú snahu očistiť PZ a tým ho aj zfunkčniť aby Polícia znova bola schopná plniť úlohy vyplývajúce zo zákona o PZ, inú možnosť nemá! Je úsmevné, že pani ministerka vnútra SR toto nariadenie vydala 3 mesiace pred parlamentnými voľbami. Pritom dlhých 12 rokov je rezort vnútra len v rukách strany Smer SD, a dlhých 12 rokov ani jedného smeráckého ministra vnútra, kariérny rast príslušníkov PZ vôbec netrápil.
  2. Zrušiť národnú jednotku boja proti extrémizmu v rámci NAKA. V hlavnom meste Bratislava chýba okolo 360 policajtov v priamom výkone. A títo “udatní” bojovníci proti extrému sedia v papučkách v teplých kanceláriách a na PC kontrolujú komunikáciu občanov na sociálnych sietiach. A čo je najsmutnejšie, že tam kde naozaj extrém je, tam ho nevidia. Napríklad keď Šoltész uráža občanov SR, alebo keď zamestnankyňa ústredného orgánu štátnej správy nazve bielych mužov špinavou lúzou a podobne. Dokonca aj obvinenie Havrana trvalo 1,5 rok od naplnenia skutkovej podstaty trestného činu. Ale zato im ide perfektne šikanovať študentku priamo počas vyučovania. Takže šup šup z papúč do topánok a extrém hľadať v uliciach. Ak policajt nedokáže na ulici rozoznať čo je a čo nie je extrém, treba si zodpovedne položiť otázku ako prebieha vzdelávací proces príslušníkov PZ?
  3. Znížiť stavy hovorcov Ministerstva vnútra SR a Policajného prezídia minimálne o 50%. Dnes to už vyzerá tak, že hovorca má svojho hovorcu! A riaditelia v priamom výkone si trhajú vlasy, lebo kvôli podstavu niesú schopní zabezpečiť hliadkovú činnosť. A čo je obzvlášť nebezpečné, že hovorcovia sa stali predĺženou rukou mimovládok v PZ. A takto sa dostávajú k informáciam, ktoré by mali slúžiť výhradne služobným potrebám!

Toto všetko by mal stihnúť nový minister hneď prvý deň vo svojom úrade. A ak bude veľmi šikovný, tak to stihne za doobedie.

Kandidát č. 20

Ernest Nagy

Bezpečnostný expert strany VLASŤ

- Vojenská stredná odborná škola Lipt. Mikuláš, protivzdušná obrana štátu
- Obvodné oddelenie PZ Fiľakovo
- Okresné riaditeľstvo PZ Lučenec, Odbor kriminálnej polície, oddelenie majetkovej kriminality
- Útvar osobitného určenia Prezídia PZ, starší referent špecialista jednotky takticko špeciálnych činností
- absolvent Policajnej Akadémie, odbor kriminálna polícia
- dlhoročný reprezentant SR v dynamickej streľbe, viacnásobný medailista z kontinentálnych pretekov, úradujúci majster sveta v puške podľa pravidiel IPSC